0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Çocukların Sportmenliği Öğrenmesinde Ailenin Rolü

Çocukların Sportmenliği

Çocukların Sportmenliği Öğrenmesinde Ailenin Rolü

Çocukların sportmenliği öğrenmesinde gerçek iş anne ve baba ile başlar. Aslında, davranış söz konusu olduğunda, koçun işi maç sırasında oyuncuları gözlemlemek ve sportmenliğin temel kurallarını uygulamaktır.

Uygun zamanda çocuğunuzla oturmaya ve “öğretilebilir an” yaşamaya hazırlıklı olun. Kazanmak ve kaybetmek, herhangi bir sporun temel öğeleridir ve basketbol bir istisna değildir. Sonuçtan bağımsız olarak basketbolda maç öncesi, maç sırası ve sonrasındaki davranışların doğru ve yanlış yönleri olduğunu açıklayın. Bu ilkeler saha içinde-dışında ve antrenmanlarda da uygulanır. Yaşça daha büyük çocuklar, yenilgiyle daha zor başa çıkabilenlerdir. Çocuğunuza, takımın üyesi olmak isterse, iyi bir sportmenliğin kurallarına uymak zorunda olduklarını açıkça belirtin.

Her maçta bir kazanan ve kaybeden olduğunu ancak yenilginin -ne kadar duygusal olursa olsun- kötü davranış için bir bahane olmadığını belirtin. Kötü bir düdük için hakemi (ya da kötü bir karar ve oyun için koçu veya takım arkadaşını) suçlamanın kabul edilemez olduğunu açıklayın. Galibiyette bile, iyi bir sportmenlik önemlidir. Bir galibiyetten sonra övünme ya da rakiple dalga geçme tolere edilemez.

Karakterin gerçek testi her zaman zorluk zamanlarında daha belirgindir. Çocuğunuza kendi sorumlu liderliğiniz aracılığıyla yardımcı olun. Hem basketbolda hem de hayatta, öğrendikleri derslerden uzun vadede faydalanacaklar.

ALTIN KURAL: Genç oyuncular, takım arkadaşlarına, antrenörlere, rakiplere ve hakemlere kendilerine davranılmasını istedikleri şekilde davranmalıdır – adil ve saygılı.

Kaynak: altyapibasket.com