0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Sporun da Aşırısı Vücuda Zarar Veriyor

Spor

Sporun da Aşırısı Vücuda Zarar Veriyor

Yapılan çalışmalara göre düzenli egzersiz kalpten kemik sağlığına kadar vücuttaki bütün sistemleri olumlu yönde etkiliyor. Fakat bilinçsizce yapılan aşırı spor sağlığı olumsuz etkileyebiliyor.

Spor yapmak sağlığımız açısından elbette çok önemli ancak her şeyde olduğu gibi sporu da aşırı şekilde yapacak olursak vücudumuzdaki kas dokusunu zedeleyerek kas hücresi içeriğinin kan dolaşımına karışmasına neden olabiliyoruz. Bu da rabdomiyoliz denen bir sağlık problemini ortaya çıkarıyor.

Yeterli sıvı almadan, fiziksel olarak yorgun, sıcak ve havasız ortamlarda yoğun egzersiz yapan kişilerde rabdomiyoliz gelişme riski oldukça yüksek. Ayrıca trafik ve iş kazaları gibi travmatik durumlar, ilaçlar, enfeksiyonlar ve bağ dokusu hastalıkları da rabdomiyolize neden olabilir.

Rabdomiyoliz çocuk yaş grubunda nadiren ortaya çıkar. Özellikle ağır sportif aktiviteler sonrasında rabdomiyoliz gelişmiş hastaların öncelikle su içmeyi ihmal etmemeleri gerekiyor. Günlük 6 ila 8 bardak su içmenin yanı sıra, hafif-orta düzeyde yapılan egzersizlerde 3 ila 4 bardak daha ilave su içilmesi uygun oluyor. Ağır düzeyde yapılan egzersizlerde su dışında tuzlu-şekerli sıvılar da içilebiliyor.

Rabdomiyoliz konusunda dikkat etmesi gerekenler:

  • Büyük kas kitlesinin ezilmesine neden olan herhangi bir kaza geçirmiş olanlar veya göçük altında kalanlar
  • Dengeli ve düzenli beslenmeyen, yeterli sıvı almayan ve yorgun bedenle fiziksel olarak kapasitesinin üstünde egzersiz yapanlar
  • Statin grubu kolesterol düşürücü ilaç kullanması gereken hastalar
  • Uzun süre aynı pozisyonda kalmayı gerektirecek bir ameliyatın planlandığı hastalar veya kasların kan dolaşımının bozulmasına neden olabilecek işlem (ameliyat esnasında uzun süre kol-bacağa turnike uygulanması) veya ameliyat yapılan hastalar

Kaynak: Anadolu Sağlık