0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Kış Aylarında Beslenme

Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Kış aylarında beslenme alışkanlıklarımıza dikkat ederek soğuyan havanın beraberinde getirdiği birçok sağlık sorunundan korunabiliriz.

Çalışma saatleri, boş vakitler, trafikte geçirilen zaman, eş-dost buluşmaları, seyahatler, evdeki düzen veya düzensizlik gibi durumlar yemek yeme alışkanlıklarına şekil veriyor. Hareketliliğimizin azaldığı kış aylarında grip gibi olası enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Bunun için de düzenli egzersiz yapılması ve bolca sağlık dostu besinler tüketilmesi gerekiyor.

KIŞ AYLARINDA BESLENME İÇİN A VE C VİTAMİNLERİNE DİKKAT!

Öncelikle meyve, sebze ve lifli beslenmeye özen gösterilmeli. Bol lif içeren meyve ve sebzelerin kırmızı, mor, turuncu, yeşil renkleri ne kadar iyi antioksidanlar içerdiklerinin kanıtıdır. Meyve ve sebzelerin yanı sıra ekmeğin tam buğday, çavdar, kepekli tüketilmesi, yulaf ezmesi ve kuru baklagillerin beslenme planına eklenmesi halinde büyük oranda lifli beslenme sağlanmaktadır.

Yoğurt, kefir gibi probiyotikler de vücut direncimizi artırır. Enfeksiyonlara karşı bazı bitki çayları tüketmenin de faydası var. Her gün 2-3 fincan ıhlamur, zencefil, adaçayı, kuşburnu ya da ekinezya çayı bakterilere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Omega-3 yağ asidi de bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Omega-3 en fazla balıkta, semizotu ve cevizde bulunur.

KIŞ MEVSİMİNİN DOST BESİNLERİ

Probiyotikler ve lifli besinler: İlaçların atıklarının bağırsaklara verdiği zarardan korur. Kabızlık ve ishal durumunda tedavi edicidir.

Bitki çayları: Soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Boğaz kuruluğunu önler. Kuşburnu çayı aynı zamanda C vitamini içerir.

Sebze, meyve, balıkta bulunan antioksidanlar; et, süt, yoğurt gibi proteinli besinler: Hastalık sırasında bakteri ve virüslere karşı vücudun savaşçılarını destekler.

Su: Enfeksiyon sırasında sıvı kaybının yerine konmasını sağlar. Boğaz kuruluklarını önler.

Kaynak: Anadolusaglik.org