0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Çocuklarda Yetenek Gelişimi için Ne Yapmalı?

Çocuklarda Yetenek Gelişimi

Çocuklarda Yetenek Gelişimi için Ne Yapmalı?

Kanada Antrenörlük Birliği’nin 1996’da yayınladığı “Ebeveynler, Koçlar ve Öğretmenler için Çocuklar ve Spor Önerileri Hakkında Direkt Konuşma” isimli kitap, çocuklarda yetenek gelişimi konusunda üç kademe anlatılıyor.

Bebekler yürümeyi öğrenmeye başladığında, doğal bir gelişim sürecinden geçer; ilk başta sürünen, ardından emekleyen, sonrasında destekle ayakta duran ve en sonunda da tek başına durarak yürümeyi öğrenir. Çocuklar bu öğrenme süreci sonunda, mutlu anne ve babalar tarafından teşvik edilerek yürür. Spor psikoloğu Dr. Murray Smith, sevgi dolu ebeveynlerin ve yürümeyi öğrenen bebeğin, spor becerilerini öğrenmeyi uygulamak için en iyi model olduğunu söylüyor. Bir ebeveyn yürüyüş dersi vermez; o sadece çocuğu teşvik eder.

Spor becerileri ilkelden daha az ilkel olmaya yavaş yavaş gelişir. Çocuklar başlangıçta nadiren yeni bir beceriyi öğrenirler. Yetişkinler genellikle, bir çocuğa, kendi yaptıkları gibi topu fırlatmaya, tekmelemeye ya da yakalamaya çalışmayı öğretme hatasını yaparlar. Çocuğu sürekli yönlendiren bir antrenör aslında öğrenme sürecini engellemektedir. Çocuklar öğrenirken çok hata yaparlar. Ama bir şeyler düşünerek öğrenirler. Bir hata tespit ettiklerinde, yetenek geliştirmede başka bir adım atarlar.

Çocuklara yeni becerileri öğretmek için genellikle üç aşama vardır:

ÖĞRENMENİN İLK ADIMI ANLAMAK

İlk aşamada, çocuklar neyi başarmaya çalıştıklarını anlamalıdır. Çocukların ne istediğinizi bildiklerini varsaymayın. Gösterin onlara, sonra basit terimlerle açıklayın. İyi antrenörler yetenekleri kendileri gösterirler ve daha sonra birkaç takım üyesinden bunu denemelerini isterler. Sporcuların mevcut seviyesinde becerilerini doğru gösterebilecek birini seçmek daha iyidir. Çoğu insan ortalama oyuncularla özdeşleşir ve onlardan en iyi şekilde öğrenir. Yeni başlayanlar bazen en iyi performansı izlemeyi cesaret kırıcı buluyorlar.

EĞLENCELİ ANTRENMANLAR VERİMLİ OLUR

Çocuklar neyin başarılacağını anladıktan sonra, becerileri iyileştirmek için antrenmana ihtiyaç vardır. Antrenmanları kısa, basit ve eğlenceli tutun. Antrenman sırasında, oyuncuların yaş ve beceri düzeyine uygun geri bildirim verin. Çocuklar yetişkinler kadar geribildirimleri iyi karşılayamazlar. Soruları sorarak başlayın ve bir anda tek bir şeyle başa çıkın. Çocuklar kendi kendine hatırlamak ve düşünmek zorunda kaldıklarında daha fazla şey öğrenirler. Her beceri denemesinden sonra her zaman söyleyecek olumlu bir şey bulun ve önemli noktalara odaklanın.

PERFORMANS

Bir yetenek neredeyse otomatik olarak gerçekleştirilebildiği zaman, çocuk daha karmaşık veya modifiye edilmiş bir maç durumunda bunu deneyebilir.

Kaynak: Altyapibasket.com