0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Az Süt İçen Çocuklar Daha Uykusuz Oluyor

Süt içen

Az Süt İçen Çocuklar Daha Uykusuz Oluyor

Az süt içen ve kalsiyum yönünden yetersiz beslenen çocuklarda, çeşitli salgın hastalıklara daha çabuk yakalanmadan, zeka gelişimine kadar pek çok konuda problemler yaşanabiliyor.

Çocuklar için süt tüketiminin önemi ve kalsiyum eksikliğinin neden olabileceği rahatsızlıklar var. Süt; su, yağ, protein, karbonhidrat, mineral ve vitaminlerden oluşur. Bir su bardağı sütte (200 ml) yaklaşık olarak 9 gr karbonhidrat, 6 gr protein ve 6 gr yağ bulunur. Yaşamın her döneminde büyük önem taşıyan kalsiyum minerali özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için değerlidir. Süt ve süt ürünleri ise kalsiyumun en iyi kaynağı olarak gösterilir.

SÜT İÇEN ANNE-BABALAR ÇOCUKLARINA ÖRNEK OLUR

Çocuk gelişiminin temel yapı taşlarından birini kemik yapısı için en önemli mineral olan kalsiyum oluşturur. Yaşamın ilk yıllarında anne sütü ile alınan kalsiyum, çocuklarda sağlıklı kemik gelişimini sağlarken, ileriki yaşlarda risk oluşturabilecek osteoporoz yani kemik erimesinden de korur. Ergenlik öncesi dönemde, çocukların kalsiyum ihtiyacı günde 800 mg’dır. Çocuklara küçük yaşlarda, süt ve süt ürünlerinin içinde olduğu beslenme alışkanlıkları kazandırmak önemlidir. Bunun için çocuk zorlanmamalı ve ödül-ceza yöntemine başvurulmamalıdır. Mantıklı bir şekilde anlatılarak, örnek olunmalı; çocukların duyduklarından ziyade gördüklerini uyguladıkları unutulmamalıdır.

Çocukların günlük alması gereken kalsiyum miktarı:

0-6 ay: 360 mg
7-12 ay: 540 mg
1-10 yaş: 800 mg
11-18 yaş: 1000 mg

CAM ŞİŞELERDEKİ PASTORİZE SÜTLER TERCİH EDİLMELİ

Sütü tüketme ve saklama koşullarına da dikkat edilmesinde fayda var. Pastörize edilen günlük sütler buzdolabında 4-5 derecede yazın bir gün, kışın 2-3 gün saklanabilir. Pastörizasyon işlemi tam yapılmamış olan sütlerde ısıtıldığında tat ve renk değişimi olur. Bu sütlerde zararlı bakteriler tamamen yok edilmemiş olabileceği için asla tüketilmemelidir. Bu nedenle süt satın alınırken güvenilir markaları ve mümkünse cam şişelerde muhafaza edilen pastörize sütleri tercih etmek doğru olacaktır.

Kaynak: Uz. Dr. Dicle Çelik / Memorial Hastaneleri