0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Spor Sonrası Kas Ağrısı Yaşamak İstemeyenlere 5 Öneri

Kas Ağrısı

Spor Sonrası Kas Ağrısı Yaşamak İstemeyenlere 5 Öneri

Spor yeni başlayanlarda ya da uzun süre ara vermiş olanlarda spor sonrası kas ağarısı genel olarak antrenmanın iyi yapıldığına işaret eder.

Nitekim bu ağrılar bazı kişilerin spordan soğumasına ve bırakmasına da neden olabilir. Düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce oluşabilecek kas ağrılarının nedenleri, alınabilecek önlemler ve ağrı tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak hem oluşabilecek ağrıların engellenmesini sağlar hem de motivasyonu arttırır.

KAS AĞRISI NEDENLERİ

Kasların çalışmaya başlaması ile birlikte kas hücrelerinde bulunan glikoz, enerji olarak kullanılır. Parçalanan glikozun artık ürünü olarak nitelendirilen laktik asit, kas içinde ve çevresinde birikir. Laktik asit birikimi ortamın pH değerini düşürerek kasların yoğun çalıştırıldığı bölgelerde ağrı ve acı hissine neden olur. Ağrıların geçmesi için ortamdan laktik asidin uzaklaştırılması gerekir.

AĞRILAR HANGİ DURUMLARDA OLUŞUR?

Spora yeni başlayanlarda antrenmandan sonra 12-24 saat içinde hamlama ağrısı olarak da bilinen kas ağrıları görülür. Kaslar alışık olmadığı için bu ağrılar yaklaşık 3-4 gün sürer.

Antrenman sırasında düzenli ve yeterli nefes alınmaması oksijen yetersizliği oluşturur ve bu durum laktik asit birikimine, dolayısıyla spor sonrası kas ağrıları oluşmasına neden olur.

Kasları ısıtmadan egzersizlere başlamak kas ağrılarına hatta sakatlıklara bile yol açabilir.

Antrenman sonrası çalıştırılan kasların esnetilmesi önemli bir konudur. Esneme hareketleri sayesinde kas normal konumuna daha kolay adapte olur. Esneme hareketleri yapılmaması en çok görülen spor sonrası kas ağrısı nedenidir.

AĞRILARDAN UZAK DURMAK İÇİN ÖNERİLER

1- Sakinleşmek: Egzersiz programından sonra kalp atış hızının normale dönmesi ve antrenmandan sonra oluşan kas ağrıları ile yorgunluktan korunmak için vücudun sakinleşmesini sağlamak büyük önem taşır. Vücudun soğuması için 5-20 dakikalık hafif tempolu yürüyüş normal ritme dönmeyi sağlar.

2- Esnemek: Kasların esnetilmesi, yeniden yapılandırılmasını güçlendirici etki yaratır. Spor sonrası kas ağrılarını ve yorgunluğunu engelleyen esneme hareketleri aynı zamanda kas dokularına ve eklemlere giden kan akışını hızlandırır.

3- Beslenmek: Yoğun bir egzersiz sonrası harcanan enerjiyi yerine koymak ve hasar gören kasları onarmak için yüksek protein içeriğine sahip bir öğün tüketilmelidir.

4- Ilık Duş ve Masaj: Egzersiz sonrası alınan ılık duş, kas ağrılarını azaltıcı etkiye sahiptir. Antrenmandan sonra vücutta biriken laktik asidin dağılması için bol su içmek ve ılık duş almak faydalıdır. Aynı şekilde spor sonrası uzman kişiler tarafından yapılan spor masajı da ertesi gün ortaya çıkan kas ağrılarının önüne geçebilir.

5- Dinlenme: Düzenli uyku ile tüm kaslar gevşer ve kendilerini çok daha çabuk yeniler. Kasların toparlanması ağrıların da daha çabuk geçmesini sağlar.