0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Basketbolun Çocuklar İçin En Temel Yedi Faydası

Basketbol

Basketbolun Çocuklar İçin En Temel Yedi Faydası

Basketbolun çocukların sağlıklı olmasını sağlamanın yanı sıra birçok farklı faydası da vardır. Bunları yedi maddede toparlamak gerekirse aşağıdaki gibi özetlenebilir.

KARDİYOVASKÜLER SAĞLIK

Parkeyi 30-45 dakika aralığında yukarıdan aşağı tekrar tekrar koşmak ciddi bir çalışmadır. Basketbol, kardiyovasküler şartlar açısından en fazla talepkar sporlardan biridir ve bu çoğu çocuk için eğlenceli bir pratik yoludur.

EL-GÖZ KOORDİNASYONU

Neredeyse her spor bir tür el-göz koordinasyonu talep eder. Basketbol da farklı değildir. Bir ribaund alırken, çevrenizde neler olduğunu süzerek top sürerken, sahanın karşısına takım arkadaşınıza pas atarken ya da şut atarken, beyniniz vücudunuz kadar sıkı çalışıyor.

ÇEVİKLİK

Genellikle, en iyi genç basketbol oyuncuları olağanüstü yan harekete sahip. Çocuklar birkaç yıl spor yaptığında, çeviklik ve esnekliği geliştirmek zorundadır. Stephen Curry’nin ölümcül bir crossover ile göz açıp kapama süresinde yön değiştirmesini izleyin.

DOSTLUKLAR KURMA

Diğer tüm takım sporlarında olduğu gibi, çocukların takım arkadaşlarıyla kurabileceği arkadaşlıklar sonsuza kadar sürer. Birkaç oyuncunun birlikte sıkı çalışması ile, geliştirdikleri bağ paha biçilemezdir. Bu dostluk hayat boyu sürecek fayda sağlar.

TAKIM ÇALIŞMASI

Aynı amaç uğruna çalışan bir düzine insanın fedakarlık, özveri ve takım çalışmasına ihtiyacı vardır. Sporun ötesinde, diğerleriyle birlikte çalışmayı öğrenmek hayatta kritik bir yetenektir. Erken yaşlarda basketbol oynamak çocukları, okuldaki grup projeleri ya da işteki toplantılar gibi işbirliği talep eden gelecekteki başarılar için hazırlar.

DİSİPLİN

Basketbol -diğer tüm sporlar gibi- milimetrelik bir oyun. Bu hata payı sahadaki herkesten detaylara dikkat etmeyi talep ediyor. Kaçan bir şut, bir hatalı pas ya da bir mental hata herhangi bir oyunu negatif olarak etkileyebilir. Bu yüzden, basketbol oynayan çocuklar yaptıkları her şeyde disiplinli olmanın önemini öğrenir.

ÇALIŞMA ETİĞİ

Bazı günler, antrenman formanızı giyip ayakkabılarınızı bağlamak kulağa yapılacak eğlenceli bir şeymiş gibi gelmez. Ama pratik sizi harika yapar, ve hazırlık basketbolda başarılı olmak için gereklidir.

Kaynak: activekids.com