0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Aile ile Antrenör İlişkisi Nasıl Olmalı?

Aile ile Antrenör İlişkisi Nasıl Olmalı?

Genç bir basketbolcunun ebeveyni olarak çocuğunuzun antrenörüyle olan iletişiminiz çok önemlidir.

Çocuğunuz ne kadar süre alıyor olursa olsun, antrenörüyle her zaman sohbet etmeye, iletişime geçmeye çalışmalısınız. Aslında birçok antrenör, sezon öncesinde ebeveynler için kısa bir toplantı yapar. Sportmenlik, maç ve antrenman gibi konularda, koçun felsefesini ve ligin içerdiği kuralları anlamanın yolu iletişim kurmaktır.

Antrenörlere sorulabilecek bazı sorular:

Kaç oyuncu takımda olacak?

Antrenmanlar ne zaman?

Sezon planlamanızı nasıl yaparsınız?

Daha önce bu seviyede oyunculara antrenman yaptırdınız mı?

Herhangi bir şekilde size yardım edebilir miyim?

Başka sorum olduğunda size ulaşmanın en iyi yolu nedir?

ANTRENÖRE BİRAZ ÖZGÜRLÜK TANIYIN

Çocuğunuzun emin ellerde olduğuna karar verdikten sonra antrenöre biraz özgürlük tanıyın. Onların işlerine burnunu sokmamak ve koçluk yapmalarına izin vermek, antrenöre olumlu bir takım ortamı sağlamak için ihtiyaç duyduğu odağı verecektir.

Bir basketbol takımında oynamanın genç oyunculara sağladığı en önemli derslerden biri hoşgörü ve farklı liderlik tarzlarına uyum sağlamadır. Çocuğunuzun oyuncu / antrenör ilişkisini kendi başlarına ele almasına izin vermek, bu derslerden yararlanmalarını sağlamak onların önemli bir yol almasını sağlayacaktır. Bir sorun ortaya çıkarsa, çocuğunuz için orada olmalısınız, ancak öncelikle iletişimin takım düzeyinde gerçekleşmesine izin verin.

BİR PROBLEM HAKKINA GÖRÜŞME

Bazen bir yanlış anlama olur. Belki oğlunuzun yeterli süre almadığını hissediyorsunuzdur. Belki kızınız guard yerine forvet oynuyordur. Veya çocuğunuzun takımı rakiplerine sportmenlik dışı davranışlar sergiliyor gibi görünebilir. Endişe ne olursa olsun, koçla işbirliği ruhuyla görüşün – Çatışma değil!

Bazı ebeveynler kolay sinirlenirler ve maçın ortasında antrenörlerle karşı karşıya gelirler. Bu tür bir eylem ters etki yapmakla kalmaz aynı zamanda çocuğunuz da dahil olmak üzere herkes için utan verici bir durum oluşmasını sağlar. Herhangi biriyle olduğu gibi, antrenörünüzle olumsuz anlamda karşı karşıya gelirseniz dinleme olasılığı çok düşüktür.

Koçla bir konuyu tartışmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, 24 saat beklemeyi deneyin ve evden antrenörü arayın (Sezon öncesi antrenörün uygun iletişim numarasına ulaştığınızdan emin olun). Ardından şu yaklaşımı deneyin “Koç, belki de kızımın sahip olduğu bir problemle ilgili olarak bana yardımcı olabilirsiniz. Görüyorsunuz ki, her zaman point guard oynamayı tercih ediyor ve siz onu forvet olarak oynatıyorsunuz. Kendisi biraz şaşkın, endişeleri ile başa çıkmamıza yardımcı olur musunuz? “

Antrenör ile çatışma içermeyen bir konuşma yaparsanız, büyük olasılıkla sorunu tartışmaktan ve herkese uygun bir çözüm üretmekten mutluluk duyacaktır.

ÇOCUĞUM YETERLİ SÜRE ALMAZSA NE OLUR?

Bu durum bir kez daha, koçla sakin ve özel bir konuşma yapmanız gereken bir konudur. Antrenörler maç sırasında kimlerin ne kadar süre aldığını ve hangi pozisyonlarda oynadığını takip etmektedir. Fakat siz ve çocuğunuz, adil bir şekilde süre alamadığına ikna olursanız, o zaman koçla konuşma zamanı gelmiş olabilir.

Birçok altyapı liginde oyuncularla ilgili kurallar vardır. Antrenörle konuşmadan önce, kurallardan haberdar olmanız gerekir. Sezon öncesi ve sırasında antrenörle görüşme yaptığınız zamanlar, bu bilgiyi elde etmek için uygun zamanlardır. Eğer yapmadıysanız, cevabı bulmak için lig direktörüne ulaşmayı deneyin. Bilgilerle ulaşıp, hazırlandıktan sonra antrenörle konuşmaya hazır olursunuz. Özellikle genç oyuncuların karşılaşmalarında kimin ne kadar süreyle oynadığının kafa karıştırıcı olabileceği unutulmamalıdır.

Kaynak: usab.com