0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Yoga, Pilates ve Meditasyonun Faydaları

Yoga, Pilates ve Meditasyonun Faydaları

7’den 77’ye herkesin severek yapabileceği yoga hem beden gelişimine hem de hastalıkların tedavisine önemli katkılar sağlıyor. Yoga, sadece belli bir yaş grubu için değil, herkes için önemli ve yararlı bir spor.

Pilates fiziksel bir çalışma metodudur. Nefes aracılığıyla, kasları uzatarak- esneterek güçlendiren ve derin kaslara nüfuz edecek şekilde düzenlenmiş bir sistemdir. Fiziksel güçlenme, postür düzelmesi, bedende daralma ve esneklik kazandırır. Nefesin doğru kullanımını da öğretir. Pilates yapan kişinin duruşu düzelir, nefes alış veriş kapasitesi artar, uykuları, iştahı dengelenir ve kendine güveni yükselir.

Yoga ise beden aracılığıyla, zihni kontrol etme sanatıdır. Kelime olarak Birleşmek anlamına gelen Yoga, kişiyi zihinsel, ruhsal, fiziksel ve duygusal olan ile birleştirir. Yoga ve meditasyon birbirini tamamlayan sistemlerdir. Biri doğru olarak uygulandığında diğeri zaten işin içindedir. Yoga ve meditasyon kişiye yaşamsal farkındalık kazandırır. Zihnini ve zihninden gelen düşüncelerin, duyguların farkında olmasını ve hangi tepkiyi neden verdiğini bilmesine yardım eder. İçsel huzurunu, dengesini, ve varlığının önemini fark etmesini sağlar.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YOGANIN ROLÜ

Hamilelik zaten bir kadın için çok hassas ve beden için de zorlu bir dönem. Hormonlardan kaynaklı artan stres, fiziksel bedenin gün be gün ağırlaşması, postürün değişmesi gibi durumlar hamilelik sürecinin zorlu geçmesine sebep. Yoga işte burada devreye girerek, stresin dengelenmesini, kişinin sakin ve huzurlu bir halde kalabilmesini, ve bedensel duruşlar aracılığı ile de değişen fiziksel durumlarla uyum sağlamaya yardımcı oluyor. Senem Kalender, bedenimizde büyüttüğümüz mucize ile daha doğmadan sevgi dolu bir bağ kurulmasına yardımcı oluyor. Ayrıca anne karnındaki bebekler de yogayı seviyor. Annenin hissettiği her şeyi onlar da hissediyor, bu bağ kanıtlandı. Annenin hamileliği huzurlu ve fiziksel olarak güçlü geçirmesi, bebeğin de sağlıklı büyümesini sağlıyor.

Elbette hamilelikte yoga yapabilmek için mutlaka doktordan onay almak ve bir uzman eşliğinde yapmak gerekir.

YOGA’DA NEFESİN ÖNEMİ VE NEFES TEKNİKLERİ

Yoga aslında 8 basamaklı bir yol. Pozlar ve nefes 3 ve 4. basamaklar. Pozlarda doğru nefes alıp vermek kadar öğretilen nefes teknikleri de çok önemli. Pek çok nefes tekniği var. Bedeni serinleten, ısısını yükselten, bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olan, kilo alıp vermeye yardımcı olan, gücü arttıran, sakinleştiren, odaklanmayı sağlayan ve benim en sevdiklerimden bebekler gibi uyutan..gibi sayısız teknik var. Burada önemli olan kişinin ihtiyacı olan nefesin, doğru zamanda uygulanması.

Kaynak: Sozcu.com.tr