0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Çocuklarını Voleybol Kursu’na Gönderen Ailelere Öneriler

Çocuklarını Voleybol Kursu’na Gönderen Ailelere Öneriler

Voleybol son dönemde gittikçe popülerleşen spor dallarından biri oldu ve ülkemizdeki voleybol okulu, voleybol kursu sayısı da arttı. Bu noktada velilerin voleybol kurslarına gönderdikleri çocuklarının başarılı olmaları için dikkat edebilecekleri belirli hususlar sayılabilir.

Tabii ki her aile çocuklarının eğitim hayatında olduğu gibi sportif hayatında da başarılı olmasını ister. En azından yaptığı sporu iyi ve doğru bir şekilde yapmasına özen gösterir. İş voleybola gelindiğinde de çocuğunuzun iyi bir koç ile çalışması başlıca önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra çocuğunuzun voleybola olan tutkusundan da emin olmanız gerekmektedir. Bu sporu severek ve oynamak isteyerek yapan çocuklar elbette daha başarılı olur.

Voleybolun Çocuğunuz İçin Doğru Spor Olduğundan Emin Olun

Aile olarak voleybolu seviyor olabilirsiniz. Ancak bu çocuğunuzun da voleybolu sevip oynayacağı anlamına gelmez. Aileler hiçbir zaman çocuklarını belirli bir spor dalı için zorlamamalıdır. Bu noktada çocuğunuz voleybolu sevmiyorsa onun kendi istediği spor dalını seçmesine izin vermeniz gerekmektedir.

Çocuğunuza İyi Bir Voleybol Kursu ve Koçu Seçin

Çocuğunuzun voleybolda başarılı olabilmesi büyük oranda antrenörüne bağlıdır. Peki aile olarak iyi bir koç tercihini nasıl yapabilirsiniz? Bu noktada aşağıda belirtilen özelliklere dikkat edebilirsiniz.

Öncelikle koçun genç sporcularla ilişkilerinin önemi büyüktür. Çocukları yarıştırmaktan ziyade onlara voleybol öğretmeye daha istekli bir koç olması önemlidir. Bunun yanı sıra sahip olduğu deneyim de bir kriter olarak gösterilebilir. Çocuğunuzun kendisini voleybol öğretmeye adamış bir koçla çalıştığından emin olmanız gerekir.

Teknik bilgilerinin yanı sıra bir koç aynı zamanda iyi bir psikolog da olmalıdır. Genç sporcuların yeteneklerini nasıl keşfedebileceklerini, onları nasıl geliştirip ortaya iyi sonuçlar çıkarabileceklerini bilmeli ve doğru yönlendirmeleri yapabilmelidir. Bir koç takımının her oyuncusuyla aynı zamanda iyi birer arkadaş da olmalıdır. Çocuğunuz ile koçun arasındaki güven ilişkisinin sağlanıp sağlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Çocuğunuzun Hedeflerine Ulaşmasına Yardımcı Olun

Hedef belirlemek voleybolun her seviyesindeki sporcular için önemli bir unsurdur. Başarıyı ancak bir hedefiniz olduğunda tanımlayabilirsiniz. Bu noktada ailelerin de çocuklarının voleybolda kendilerine hedef belirlemesinde kritik rolleri vardır.

Hedef belirlemek önemli olmasına karşın mücadelenin sadece yarısını oluşturur. Bundan sonraki adım çocuğunuzun belirlenen hedeflere yürümesine yardımcı olmanızdır. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun gelişme gösterdiğinden emin olmalısınız. Bunu da kendisiyle ve koçuyla yaptığınız ikili görüşmelerle takip edebilirsiniz. Çocuğunuz doğru bir yolda ilerliyorsa er ya da geç hedeflerine ulaşarak başarılı olacaktır.

unovoleybol-yildiztakim

Çocuğunuzun Maçlarına Rutin Olarak Gidin

Birçok yetenekli sporcunun başarılı olamamasının nedenlerinden biri de motivasyon kaybıdır. Bir çocuğu antrenmanlarda sürekli istekli çalışması ve sahada bunları uygulayarak başarılı olması için nasıl motive edebilirsiniz? Aslında bu voleybol koçlarının her zaman ailelerden istediği bir şeydir.

Motivasyonun bir çocuğun voleybolda başarılı olması için gerekliliği kanıtlanmıştır. Tüm aileler çocuklarının maçlarına ve antrenmanlarına gelmelidir. Çocuklarınızın maçlarına gitmeniz onlarda tahmin edemeyeceğiniz bir motivasyon yaratır.

Çocuğunuza Başarısızlıklarla Nasıl Başa Çıkabileceğini Anlatın

Sporda kazanmak ve başarı olduğu kadar kaybetmek ve başarısızlık da vardır. Hiçbir spor dalında bulamayacağınız gibi, kariyeri boyunca bir kez bile başarısız olmamış bir voleybolcu bulamazsınız. Burada problem yaratan nokta çocuğunuzun kaybetmeyi kabullenememesi olabilir. Başarısızlıklar çocuğunuzun özgüvenini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden çocuğunuza başarısızlıklarından nasıl ders alması gerektiğini öğretmelisiniz.

Çocuğunuza Baskı Yapmayın

Çocuğunuz baskı altında olduğunda voleybolda başarılı sonuçlar elde etmesi mümkün olmayacaktır. Aileler hiçbir zaman çocuklarına baskı yapmamalıdır. Aksine çocuğunuzu her zaman kayıtsız şartsız desteklemeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun her başarısızlığının üstesinden gelmesinde ailesi olarak ona olan inancınızı ve desteğinizi göstermenin büyük önemi olduğunu unutmayın.

Aileler Çocuklarını Dinlemeye Açık Olmalıdır

Yukarıda da bahsedildiği gibi sportif kariyeri boyunca çocuğunuza destek vermeniz gerekiyor. Zaman zaman çocuklar voleybolda farklı zorluklarla karşılaşabilir. Dolayısıyla çocuğunuzun bu zorluklarla başa çıkabilmesi için onu desteklemek istiyorsanız iyi birer dinleyici olmalısınız. Onun problemlerinin farkında olmalı ve birlikte çözüm üretmeye çalışmalısınız.

Çocuğunuzun Başarılarını Kutlayın

Başarılı bir voleybolcu olmak kolay değildir. Çocuğunuzun elbette çok çalışması ve efor sarfetmesi gerekebilir. Dolayısıyla çocuğunuzun her ufak başarısını dahi kutlamayı atlamamanız gerekir. Bunu yaparak çocuğunuzun motivasyonunu artırır ve başarı oranını da yükseltirsiniz.

Çocuklarının hem spor yapmasını hem de iyi bir voleybolcu olmasını isteyen aileler için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar yukarıda belirtildi. Bu unsurlara dikkat edildiği takdirde mutlu ve başarılı sporcular yetişmemesi için hiçbir neden yoktur.

UNO Akademi Voleybol Okulu’nda öğrencileri ve onların velileriyle iyi ilişkiler içerisinde olan antrenörlerimizle bireysel gelişimini sağlarken bunu toplumla iletişim içinde, ortak faydalar sağlamak üzere organize edebilen; kendisinin ve takımının sorumluluklarını almayı öğrenen mutlu bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Voleybol kursu için ayrıntılı bilgi almak isterseniz bize 0(530) 418 40 83 ve 0(216) 415 02 77 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Voleybol Okulumuz hakkında bu linkten bilgi alabilirsiniz