0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Basketbolun Sağlığınıza 10 Faydası

Basketbol

Basketbolun Sağlığınıza 10 Faydası

İster takım halinde isterseniz bireysel olarak oynayın, basketbol sağlıklı kalmak için çok uygun bir spor dalıdır. Basketbol oynamanızın zinde ve sağlıklı kalmanızı sağlayacak 10 yararını sayalım…

YÜKSEK MİKTARDA KALORİ YAKIN

Basketbol sporunda koşmak, zıplamak gibi temel hareketlerin yanında oyun içerisinde yaptığınız birçok fiziksel hareket enerji harcamanızı ve önemli miktarda kalori yakmanızı sağlar. Bir saat içerisinde yüksek performanslı basketbol oynayarak 75 kg ağırlığındaki bir insan 600 kalori, 110 kg ağırlığındaki bir insan da 900 kalori yakabilir.

BASKETBOL STRESİ AZALTIR VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Stresten uzak durmak sizin önünüzdeki görevlerinize daha fazla odaklanmanızı ve daha kolay çözümler üretmenizi sağlar. Basketbol ve diğer sporları yaparak stresinizi azaltabilir ve sosyalleşme imkanı elde edersiniz. Sosyalleşebilen insanlar depresyon riskinden gittikçe uzaklaşır. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemine de sahip olur.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINIZI KORUYUN

Basketbol sizin kalp ve damar sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Daha çok oynadıkça kalp atışlarınızı hızlandırırsınız, fiziksel dayanıklılığınız artar ve kalbinizi daha sağlıklı hale getirirsiniz. Kalp krizi riski de büyük oranda azalır.

KEMİKLERİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Bu spordaki zıplama ve benzeri fiziksel hareketler kemiklerinizin güçlenmesine katkı sağlar. Kemikleriniz ve kaslarınız zaman içerisinde daha güçlü hale gelerek fiziksel aktivitelerinizdeki dayanıklılığınızı da artırır.

DAHA İYİ MOTOR YETENEKLER VE KOORDİNASYON

Serbest atış ve sıçrayak atılan şutlar el-göz koordinasyonunu sağlama açısından yardımcı olur. Kaçan şutların ribauntlarını almak da bütün vücudunuzun uyum içerisinde hareket etmesini gerektiren bir harekettir. Temel basketbol hareketlerinden biri olan top sürme de çok daha iyi bir koordinasyon gerektirir. Basketbolu ilk kez öğrenirken top sürme antrenmanlarında eller ile gözler arasındaki koordinasyon gelişir ve bu yetenek iyi bir seviyeye eriştiğinde oyuncular artık topa bakmadan hareket etmeye başlarlar.

GÜÇ ANTRENMANLARI

Bu spor dalında tüm vücudunuzu çalıştırma şansına sahip olursunuz. Kas gelişimine de yardımcı olur. Fiziksel temasların da fazlaca yaşandığı bir spor dalı olduğundan oyuncuların vücut yapıları da aldıkları temasa karşı ayakta durabilmeleri için daha gelişmiş bir kas yapısına sahiptir. Özellikle savunmayı geliştirmek için yapılan antrenmanlarda deltoid, boyun, sırt alt bölgesi ve ana kas bölgelerinde güçlenmeler olur. Ayrıca bacaklar ve kollar da gelişerek daha esnek hal alır.

UZAYSAL FARKINDALIĞINIZ GELİŞİR

Uzaysal farkındalık vücudunuzun uzay ve zaman düzleminde hangi konumda olduğunu bilmeni demektir. Kedilerin neden hep dört ayakları üzerine düştüklerini merak ettiniz mi? Vücut farkındalığı. Bu şekilde dengede kalırsınız.

MENTAL GELİŞİM

Basketbol geniş bir fiziksel yetenek yelpazesine ihtiyaç duyar. Ancak mental olarak da iyi durumda olmak zorundasınız. Basketbol gelişimi üzerine yapılan araştırmalar, oyuncuların saha içerisinde yaşananları çok çabuk kavrayıp, hızlı ve efektif kararlar vermeleri gerektiğini ortaya koymuştur. Özellikle yüksek tempoda oynanan bir oyun olduğu için basketbolda kendinizi takım arkadaşlarınızla uyum içerisinde kalmak, onların ve rakibinizin hareketlerine karşı en hızlı ve en doğru aksiyonu almak konusunda eğitmek zorundasınız. Bu anlamda yaşayacağınız gelişme gerçek hayattaki karar alma ve problem çözme başarınızı da artıracaktır.

ÖZGÜVENİNİZ ARTAR

Basketbol gerçek anlamda özgüven artırıcı bir spordur. İsabetli şutlar attığınızda veya kazanan bir takımın parçası olduğunuzda kendinize olan güveniniz artar. Kendine güveni olan insanlar da hayatlarında karşılaştıkları olumsuzluklara karşı daha güçlü olurlar. Yeteneklerini en üst seviyede ortaya koyabilirler.

KONSANTRASYON VE İÇ DİSİPLİNİ ARTIRIR

Basketbol diğer her sporda olduğu gibi belirli kurallara göre oynanır. Bu kuralları ihlal ederseniz karşılığında sadece siz değil takımınız da cezalandırılır. İç disiplininizi artırıcı çalışmalarla daha adil ve temiz bir oyunun oynanmasını sağlarsınız. Oyuna daha fazla konsantre olur ve kurallar içerisinde kalarak takımınıza faydalı bir oyuncu olmaya çalışırsınız. Bu tutumunuz gerçek hayatınıza da yansır.

Peki iyi bir basketbol eğitimini nereden alabilirsiniz? Bu sorunun cevabı için buraya tıklayarak UNO Akademi hakkında daha detaylı bilgi almayı tercih edebilirsiniz.

Kaynak: ReSYNC Your Life: 28 Days to a Stronger, Leaner, Smarter, Happier You / Samir Becic