0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Basketbol Okulu’na Başlama Yaşı Nedir?

Basketbol Okulu

Basketbol Okulu’na Başlama Yaşı Nedir?

Günümüzde Spor Okulu ve Basketbol Okulu sayısı önemli bir artış göstermektedir. Basketbol, heyecan verici, eğlenceli bir spor dalı olmasının yanında mükemmel bir egzersiz aracıdır.

Peki basketbola başlamak için en doğru yaş hangisidir? Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte genelde çocuklar 6 ila 7 yaşlarından itibaren basketbola başlayabilirler.

Top sektirme gibi basit başlangıç seviyesindeki basketbol aktiviteleri çocuklarda motor ve koordinasyon yeteneklerinin gelişimini sağlar. Çocuklar için bu yaşlarda basketbolu temel seviyede öğrenmeleri, ileride genç bir oyuncu olana kadar oyunu gerçek manada kavramalarını ve buna göre yeteneklerini daha doğru şekilde geliştirmelerini sağlar. Erken yaşlarda çocuklara takım oyunu, centilmenlik ve topluluk içerisinde nasıl davranmaları gerektiği öğretilir. Sonrasında ilerleyen yaşlarda yavaş yavaş teknik basketbol eğitimleri verilmeye başlanır.

Basketbol Okulu’nda Temel Eğitim Top Sürmeyle Başlar

Genç basketbolcuların gelişimi için topla kendilerini rahat hissetmeleri önemlidir. Daha küçük toplarla çalışan küçük yaştaki çocuklar, topu kontrol etme ve top sürme yeteneklerini zamanla geliştirirler. Top sürme kabiliyetinin artırılması için çocuklar oyun şeklinde yarışmalara sokularak bir taraftan eğlenirken diğer taraftan da top sürme kabiliyetlerini artırırlar.

Çocuklar ayrıca nasıl pas vereceğini ve topu nasıl yakalayacağını da temel eğitimlerde öğrenir. Çocuklar göğüs hizasından çift elle pas, tek elle pas ve çift elli yerden sektirerek pas verme tekniklerini öğrenmelidir.

Çocukların, küçük yaşlardan itibaren belirli disiplinler üzerinde çalıştırılmalarında temel amaç, onları tek bir alana mahkum etmek değil, bilakis fiziksel gelişimlerine paralel olarak değişecek kas ve kemik yapılarının sınırlayıcı etkilerini olabildiğince yumuşatmak olmalıdır.

Basketbola başlama yaşı için keskin bir sınırlandırma bulunmamakla birlikte, ister profesyonel amaçla isterse hobi olarak, mümkün olduğunca küçük yaşta başlanan eğitimin büyük bir önemi olduğu açıkça ortadadır.

UNO Akademi’nin de amacı çocuklarınızı hayatın her alanına hazırlamak ve onların kişisel gelişimlerini desteklemektir.

Basketbol Okulumuz hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız