0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45
0(530) 972 52 17 0(216) 415 44 45

Başarı – Murat Çelik

Başarı – Murat Çelik

> Mümin Sekmanın bir yazısında BAŞARI`yı şu şekilde ifade etmiş, Baş+arı: “Baş” olmak için “arı” gibi çalışmak gerekir. Çalışmadan başarının olmayacağını, bunun sadece hayallerde ve Doğa üstü güçlerde olacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Başarmak ve başarılı olmak için düzenli ve planlı çalışmayı öncelikle öğrenmemiz gerekiyor.

> Takım olmak ya da Başarılı bir takım olmak için hepimizin özverlli bir şekilde çalışması ve idmanlara eksiksiz olarak katılması gerekiyor. Ben iyiyim idmana çıkmadan da çıkar oynarım diye kendimize aşırı öz güvenimiz olduğunda hem maça, hemde Hayata 1-0 mağlup başladığımızı bilmemiz gerekiyor. Gereçek profösyonellik yaptığımız iş için önceden hazırlanmakla olur. Sporcu idmanını zamanında ve eksiksiz yapmalı, yönetici yaptığı işi daha verimli ve karlı yapması için sektörünün analizini yapıp bunu takım arkadaşlarına doğru aktarırsa başarılı olur. Çalışan ya da Arı dediğimiz grup ise bu aktarılanları doğru bir şekilde sahada uyguladığında Başarılı olmak için ne Hayal kurmaya , ne de doğa üstü bir güce sahip olmaya gerek yok. ANAHTAR kelimenin çalışmak olduğu gerçeğini görüpde çalışan elbette başarılı olacaktır.

> Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil.
> Dünyada yeteneksiz insan yoktur. Sadece iyi eğitilmemiş ve iyi yönlendirilmemiş insanlar vardır. Başarı sizden üç şey ister: Tutku, teknik ve cesaret…Başarısızlık hastalığa, başarı sağlığa benzer. Hastalık çabuk bulaşır ancak sağlık hemen bulaşmaz.
> Paul J. Meyer;Başarıya ulaşamayanların yüzde doksanı yenilgiye uğramamıştır. Sadece pes etmişlerdir demiştir.
> Sweeney ise”Gerçek başarı başarısızlık korkusunu yenebilmektir.” demiştir.
> Bir Çin Atasözü; Başarı insana belki çok şey öğretmez, fakat başarısızlık çok şey öğretir demiştir.
> Neden başarı konusuna yazdığımı merak etmişsinizdir, takımımızın iki gün üst üste yapmış olduğu maçı seyir ettim. İki maçta da oyun olarak aslında aynı oyunu oynadılar fakat ilk oyunda inanmadıkları için yenildiler, yenilginin sebebini Ziya koçumuz kendilerine maç sonrası soyunma odasında anlatmışdır. İkinci maça çıktılar yine aynı hataları yaptılar fakat tek fark inançlarıydı, yeneceklerine inanıyorlardı. İkinci peryot sonunda 20 fark geriye düşmelerine rağmen bu inanç maçı almalarına sebep oldu. Takımda oynayan bütün sporcularımızın teknik olarak bir birlerinden farkı yok, tek eksikleri idman eksikliği ve ben bu işi yaparım inancına sahip olmamaları.

Hakan Beye öncelikle Babalar ve Oğulları maçı için yazdığı yazısı nedeniyle teşekkür etmek istiyorum. Burada çok değerli koçlarıma da teşekkür ediyorum. Sahada yaptığım şaka yollu takılmalarda aslında Basketbolu bilmediğimden değil, çocuklarımızla aramız da ki sınırı kaldırmak ve daha samimi olmak için yaptım. Bu sahaya çıkan bütün çocukları kendi evladım gibi sever ve onlara takılırım, bazen hatalarını ve yanlışlarnı koçlarımın affına sığınarak yüzlerine söylerim bu onları yermek için değil, o yanlışın bir üçüncü gözden de kaçmadığını vurgulamak içindir. Bu takımdan hepimiz çok şey bekliyoruz emeklerinin karşılığını almalarını istiyoruz. Yaptıkları işi gerçekten severek yapıyorlarsa bütün benliklerini sahaya yansıtsınlar, vakit geçirme amaçlı arada bir takılayım diye düşünüyorlarsa tek ricam var bıraksınalr bu işe oynamak isteyenler oynasın. Sürçilisan ettiysem affola.

Murat Çelik